:

PODMIENKY SÚŤAŽE PRE ROK 2024: 

Súťaž je bezplatná. Každá škola, materská škola, jednotlivec či organizácia môže odovzdať ľubovoľný počet búdok do súťaže,  Každá búdka musí mať priloženú vyplnenú prihlášku a najlepšie, keď ju vložíte zrolovanú a vyplnenú do vletového otvoru búdky. Búdka pre vtáky môže byť vyrobená z rôznych materiálov okrem papiera! (papierové napodobeniny búdok nie sú búdky a preto nemôžu súťažiť, nevieme ich použiť v prírode, nakoľko ich trvácnosť by skončila po prvom daždi.) 

Akú búdku vyrobiť? Môžete sa napríklad inšpirovať našimi okruhmi, máme 40 tém: napríklad 22 téma lásky: tu stačí napríklad búdku pokresliť srdiečkami alebo ju vyrobiť v tvare srdiečka, 29 – poľovnícka búdka vyrobíte alebo pokreslíte v duchu poľovníctva či 30 – rybárstva, 36 – psík a mačička: napíšte alebo vyrite napríklad meno vášho miláčika alebo ho nakreslite, vaša fantázia nemusí mať hranice. Búdka musí byť z jednej strany ľahko otvárateľná a čistiteľná u polobúdok toto kritérium nie je. Búdka nesmie po vonkajších ani vnútorných stranách obsahovať ostré výčnelky v podobe presahujúcich končekov klincov alebo skrutiek, nátery musia byť zaschnuté (nesmú sa lepiť). Porota má právo niektoré búdky nezaradiť do súťaže, ak by boli nejakým spôsobom nebezpečné pre vtáky. Firmy, t.j. organizácie, si môžu búdky označiť, pokresliť svojim logom, takto si spravia reklamu a zároveň aj radosť. Búdky je potrebné fyzicky doručiť alebo poslať do dátumu: 1. júla 2023 na obecný úrad v Maléj Lehote. Môžete ich doniesť aj na poslednú chvíľu osobne do Maléj Lehoty 13. júla 2024 na akciu ZETOR CUP, najneskôr však do 9:30 hodiny do našeho stánku.

V kolónke moje sympatické CHKO uveďte presný názov pre Vaše sympatické CHKO, takto možete zistiť, ktoré CHKO je blízko vášho bydliska, platí to aj pre Českú republiku.

Všetky doručené búdky súťažia o Naj búdku Slovenska, a máme tiež 40 ďalších kategórií, kde môžete získať ďalšie prestížne ekologické ocenenia.

Tento 3. ročník máme špeciálne nové okruhy/ kolá:

    1. Naj búdka Česka a Slovenska, v tomto kole sa stretnú búdky a budú zvlášť hodnotené počtovo v pomere 1:1 a z týchto vyjde víťaz. ( je to kôli tomu že na Slovensku už máme súťaž rozbehnutú prichádza množstvo búdok a aby sme nemali nepomer búdok.

    1. Naj búdka Lhotky, Lhoty a Lehoty… radi by sme dali do pozornosti, že obcí s príťažlivým názvom máme v Česku a na Slovensku nespočetné množstvo. Naša súťaž prebieha v jednej z nich, Malej Lehote. V našej súťaži by sme radi prijali a vyhodnotili vo zvláštnom kole práve víťaza… najbudku Lhotky… a takto krásne spojili súťažiacich v jednom kole.

Školy a materské školy, ktoré pošlú do súťaže búdky, súťažia o všetky kategórie (1-40) a plus  zo všetkých škôl porota vyberie 3 školy, ktoré získajú ocenenie prvé, druhé a tretie miesto.

Škola, ktorá získa ocenenie Naj búdka školy Slovenska pre rok 2024 , získa okrem diplomu aj 50-percentnú zľavu na prednášku v hodnote 400 eur, tj. za doplatok 200 EUR bude mať škola celodennú prednášku-y o prírode, poznávanie vtákov,rehabilitácií vtákov a problematike hniezdenia vtákov v búdkach o pravidlách krmenia vtákov na krmidlách, dostane aj 3 ks budok, brožúrky, plagáty… ( prednášku-y vieme prispôsobiť presne na mieru pre danú školu alebo materskú škôlku.)

Všetky búdky, ktoré prídu do súťaže, zostávajú majetkom O.Z. MLBM a budú postupne vyvesované prioritne na Búdkovom chodníku lásky a pamätníku búdok Slovenska v Maléj Lehote. Ďalšie budú umiestnené v prírode: v parkoch, lesoch a lesných čistinkách, kde budú odborne vyvesené za pomoci Stráže Prírody. Ďalšie búdky pôjdu vďaka našim búdkovým kuriérom do sveta. Doteraz sme búdky poslali napríklad do ČR, Talianska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Indonézie…

Naj búdky Slovenska hlavnú búdku z každého ročníka súťaží darujeme obci Malej Lehota, kde si ich po dohode môžete prísť pozrieť. z roku 2022 a 2023 sme víťazné búdky odovzdali p. starostovi Dušanovi Pacalajovi.

30-3 Nových budok pre vtáčence tohto sveta!!!   

Ak nám pošlete alebo do 1. júla donesiete 33 búdok do súťaže ako jeden subjekt 1-jedna škola, materská škola, organizácia alebo jednotlivec, búdky sa zúčastnia súťaže a 30 búdok vám 13. júla 2024  po súťaži vrátime. Tie si ale musíte prísť osobne vyzdvihnúť do Maléj Lehoty! Neposielame ich späť poštou ani kuriérom. Ak neviete prísť na akciu ZETOR CUPU, najneskôr do konca septembra 2024 vám ich odovzdáme v obci Malá Lehota – Debnárov štál. ( ak si ich po tomto dátume neprevezmete, tieto búdky budú vyvesené v katastry obce Malá Lehota.)  Prevzaté búdky si potom vyvesíte napríklad v školskej záhrade, aleji či parku vo vašom bydlisku. Týchto vašich 30 vyvesených búdok označíme na našej svetovej mape na našej webovej stránke vlajkou a s popisom a fotkami, ako ste vyvesili búdky, presne aj podľa súradníc daného miesta.

Tento projekt sa volá BÚDKOVO SLOVENSKA (sveta) – sú to ostrovčeky s peknou hustotou inštalovaných  búdok, kde si vtáčence vždy nájdu tú svoju búdku k bezpečnému hniezdeniu, budú si mať z čoho vyberať. Samozrejme, ak si škola nemôže dovoliť výrobu, kúpu 33 budok, veríme, že samospráva alebo školská rada tento projekt rada finančne podporí. Za zmienku stojí, ak si vyvesíte na školskej chodbe oznam: Adoptuj si svoju vtáčiu búdku, za napríklad 15 euro (20 euro). Určite vyberiete potrebné peniaze, a váš školský dvor bude ešte krajší, najmä keď budú búdky vymaľované vašimi deťmi, ktoré  takto získajú ešte väčšiu lásku k prírode a vtáčencom. A čo tie tri zvyšné búdky, ktoré nám chýbajú v počtoch? Tie sa stanú majetkom nášho OZ MLBM . Jedna z nich pôjde na Búdkový chodník lásky, druhá na pamätník búdkoveho stromu Slovenska a tretia pôjde niekam do sveta.

Každý kto uspeje  v súťaži dostane DIPLOM a vecné ceny, tie  však záležia od sponzorov, ktorým vopred ďakujeme. No najlepšia odmena pre nás všetkých iste bude skutočnosť že búdky poslúžia a pomôžu vtáčencom v zime aj v lete.

Porota pre rok 2024:

Ing. Radimír Siklienka, PhD. Riaditeľ správy CHKO Ponitrie

Viktor Mlynek, koordinátor stráže prírody CHKO Ponitrie

Mgr. Stanislav Kováč, Ochranár, kameraman a dokumentarista

Anton Kušš, Predseda OZ Stráž prírody Ponitrie

Jozef Chavko, Predseda RPS – Ochrana dravcov na Slovensku

pre okruh: Česko a Slovensko p. Tomáš Zaoral z ČR – výrobca búdok z Písku plus zvolený zástupca zo SR.

Ako, kam a dokedy mám  búdky doručiť?

Doručenie kuriérom, poštou alebo osobne na adresu:

1. OBECNÝ ÚRAD, MALÁ LEHOTA 383, 966 42  MALÁ LEHOTA.   Kontakt: starosta obce p. Dušan Pacalaj tel.: : 0905 766 950, do 1.júla 2024!!!

Iba osobne na :

2. Osobne : Ján Šranko, Klasov 191, 951 53 KLASOV, tel.: 0908 157 225. do 1.júla 2024!!!

3. Osobne : Ján Šranko, stacionár O.Z. Malá Lehota – Biele More,  Debnárov štál, tel.: 0908 157 225. do 1.júla 2024!!!

3. Osobne na predajňu spodnej bielizne. BIELE MORE, ul. Coboriho 1, 949 01 NITRA, tel: 0949 005 050, do 1.jula 2024!!!

4. Osobne na predajňu spodnej bielizne. BIELE MORE, ul. Štefániková 12, TRNAVA tel.: 0950 564 717  do 1.jula 2024!!!

5.Osobne na predajňu spodnej bielizne. BIELE MORE, ul. Hlavná 926/6 GALANTA, oc GALAXIA. tel.: 0950 564 718  do 1.jula 2024!!!

6. Osobne na predajňu spodnej bielizne. BIELE MORE, ul. M.R.Štefánika 4, HLOHOVEC (  CD KAROLKO ) tel.: 0949 004 949  do 1.jula 2024!!!

7.Osobne na sklad eshopu  BIELE MORE, ul. M.R.Štefánika 4, HLOHOVEC (  CD KAROLKO ) tel.: 0949 004 949  do 1.jula 2024!!!

8, Budte jedinečný a hlavne ekologický, doneste búdku v batohu  po turistickom chodníku do bufetu na Pyramíde ( vrch ZOBOR ) p. Anton Kušš, tel.: 0914 205 304, do 1. jula 2024.

Scroll to Top
Scroll to Top